ŞAHBAZOĞLU: “VEKİLLER SAHAYA İNSİN, DURUMU GÖRSÜN”

ŞAHBAZOĞLU: “VEKİLLER SAHAYA İNSİN, DURUMU GÖRSÜN”

ABONE OL
Haziran 15, 2024 06:53
ŞAHBAZOĞLU: “VEKİLLER SAHAYA İNSİN, DURUMU GÖRSÜN”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kozan’da Yedigöze sulama kapalı sisteminin yetersizliği yüzünden yüzlerce dönüm mısır tarlası kurudu ve verimsiz hale geldi. Bölgedeki çiftçiler büyük zarara uğrarken, Kozan Ziraat Odası Başkanı Yüksel Şahbazoğlu ve Tufanlı Mahallesi Muhtarı Necati Çoban yetkililerden acil yardım talep etti.
YETERSİZ SULAMA BÜYÜK ZARARA YOL AÇTI
Yedigöze kapalı sulama sisteminden yeterli su gelmemesi nedeniyle Tufanlı Mahallesi’nde yaklaşık 500 dönüm mısır tarlası kurudu. Tespitlerin devam ettiği bölgede kuruyan arazi alanının 1000 dönüme kadar çıkabileceği tahmin ediliyor. Bu durum, mısırda oluşan zararın 15-20 milyon lirayı bulmasına yol açıyor.
ÇİFTÇİLER MAĞDUR DURUMDA
Kozan Ziraat Odası Başkanı Yüksel Şahbazoğlu, çiftçilerin daha önce bu sorunu öngördüklerini ve yetkilileri uyardıklarını belirtti. Şahbazoğlu, “Tarlaların daha önce bugünleri göreceğini öngördük ve müdahale ettik. Arkadaşlara ve yetkililere söyledik: ‘Bu su yetişmeyecek.’ Israrla söyledik. ‘Yetiştireceğiz’ dediler. Bir hafta, on gün müsaade istediler ve sonuç ortada. Büyük bir zarar var çiftçilerimizin.” ifadelerini kullandı.
MUHTAR ÇOBAN’DA YETKİLİLERE SESLENDİ
Tufanlı Mahallesi Muhtarı Necati Çoban ise sorunun kapalı sistemden gelen suyun pis ve çamurlu olması olduğunu ve bu durumun damlama sulama sistemlerinin çalışmasını engellediğini söyledi. Çoban, “Yetkililerin bir an önce bu soruna el atması lazım. Şu anda mısırlar elden çıktı. Büyük verim kayıplarımız var. Su artık geldi ama mısırlar elden çıktı. Narenciyeler de tehdit altında. Yetkililerden istediğimiz, bu işe büyük bir el atmaları.” şeklinde konuştu.
ÇİFTÇİLER ZARARLARININ KARŞILANMASINI TALEP EDİYOR
Hem Şahbazoğlu hem de Çoban, yetkililerden çiftçilerin zararlarının tazmin edilmesini ve narenciye bahçelerinin de korunması için acil önlem alınmasını talep ediyor. Bölgedeki çiftçiler, vekillerin ve yetkililerin bir an önce sahaya inerek sorunun çözümü için gerekli adımları atmasını bekliyorlar.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.